Skuteczność maski FFP2

COVID – 19, choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2, wymusiła obowiązek zasłaniania ust i nosa. Noszenie masek stało się czymś powszechnym. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od materiału z którego zostały zrobione, zastosowanego systemu filtracyjnego FFP, chronią w różnym stopniu.

Główne zadaniem masek jest ograniczenie transmisji bakterii i wirusów, przenoszących się drogą kropelkową. Ochronne działanie masek jednorazowych polega na tworzeniu bariery ochronnej dla newralgicznych części twarzy, czyli ust i nosa. Większą  skuteczność wykazują  natomiast te, które dodatkowo mają właściwości filtrujące a co za tym idzie oczyszczają wdychane i wydychane powietrze. 

 

Filtering Face Piece

System FFP określa klasę filtra zastosowanego w maseczce, który określa granicę przecieku wewnętrznego, czyli stopień nieszczelności maski oraz filtrację cząstek do wielkości 0,6 μm. Produkty z tej kategorii muszą spełniać restrykcyjne normy europejskie   EN-149.  Uzyskanie Certyfikatu Badania Typu UE oznacza, że produkt został poddany odpowiednim testom technicznym przez akredytowane instytucje posiadające status jednostki notyfikowanej. 

 

Prawidłowa nazwa maski FFP2 to półmaska z filtrem. Przylega ona idealnie do twarzy a wdychane i wydychane powietrze, przechodzi przez miejsce na masce z filtrem, zatrzymując aż  94% cząstek – wirusów, bakterii i szkodliwych pyłów, które mogłyby się dostać do dróg oddechowych. 

 

Maski typu FFP2 są bardzo proste do dezynfekcji – wystarczy je pozostawić w bezpiecznym miejscu na 72 godziny. Ma to oczywiście związek z tym, że koronawirus utrzymuje się na tego typu powierzchniach przez około 3 dni. 

 

Wystarczy, że odłożyć maskę w bezpieczne miejsce na 72 godziny

Półmaski mogą być używane przez jedną zmianę roboczą, czyli 8 godzin. Przez ten czas spełnia swoje właściwości ochronne. 

 

Przed użyciem maski z filtrem należy zweryfikować czy żaden z elementów nie jest uszkodzony. Zepsute i przeterminowane nie mogą być stosowane. Żeby maseczka mogła spełniać swoje zadanie musi być przede wszystkim poprawnie założona na części twarzowej. Musi właściwie przylegać do twarzy, zasłaniając usta i nos, aby uniknąć nieszczelności. Po założeniu gumki na głowie, należy uformować zacisk nosowy by poprawić szczelność.