Noszenie maseczek a COVID -19

Zasłanianie ust i nosa w celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa to teraz nasza codzienność. Warto się zastanowić nad tym, w jaki sposób działają poszczególne maseczki i świadomie wybrać model najskuteczniej  eliminujący zagrożenie. 

 

COVID – 19 – brak objawów dużym zagrożeniem

COVID – 19, choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2,  ma bardzo zróżnicowany przebieg: większości pacjentów nie ma objawów albo te objawy są bardzo skąpe.   To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem, osoba zarażona,  nie odczuwająca żadnych dolegliwości, nie ma podstaw do zrobienia testu na obecność wirusa i tym samym zaraża inne osoby zupełnie nieświadomie. Co więcej –  okres od zakażenia do pierwszych objawów choroby może trwać od dwóch dni nawet do 2 tygodni. 

Z powodu różnego przebiegu choroby wynika właśnie konieczność utrzymywania dystansu społecznego oraz kwarantanna po ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.

 

Czy warto nosić maseczki?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się  drogą kropelkową. Na przykład przy kichaniu a nawet   podczas rozmowy – kiedy to z ust mówiącego wydobywa się aerozol, który osiada na twarzy i spojówkach rozmówcy.  Co istotne, wirus może nawet zostać przeniesiony z człowieka na powierzchnię i na odwrót. Nigdy nie wiadomo, czy nie jest się nosicielem – nawet nie mając objawów można roznosić SARS-CoV-2. Każdy człowiek jest potencjalnym nosicielem. Noszenie maseczek w znacznym stopniu utrudnia wirusowi rozprzestrzenia się. Oczywiście pod pewnymi warunkami…

 

Chronię ciebie a ty chronisz mnie

Najbardziej popularne maseczki – bawełniane i chirurgiczne, częściowo filtrują wydychane powietrze, co zmniejsza prawdopodobieństwo przedostania się wirusa na drugą osobę. Oczywiście o skuteczności decyduje stopień filtracji. Niemniej, już samo noszenie maseczki, wymusza prawidłowe postawy. Przede wszystkim eliminuje odruch, bardzo często nieświadomy, dotykania okolicy twarzy. Ma również duży wpływ na zachowanie dystansu społecznego, gdyż ludzie instynktownie starają się omijać osoby w maseczkach. 

 

Brzmi to wszystko bardzo pięknie i optymistycznie ale niestety to tylko część prawdy. Przede wszystkim nie wolno zapominać, że wirus nie roznosi się sam – to ludzie go roznoszą. Tylko w przypadku gdy większość z nas będzie nosiła maseczki, wirusowi trudniej będzie się rozprzestrzeniać.