Kupując maskę zwróć uwagę na certyfikaty!

Maska masce nie równa. Oczywiście stosowanie osłony na nos i usta jest powszechnie stosowane i wskazane jako czynność zmniejszająca ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, jednak  warto mieć świadomość, że nie każda maska stanowi odpowiednią ochronę. Skuteczność i jakość gwarantują dopiero odpowiednie certyfikaty. 

Przede wszystkim sprawdzamy, czy dany produkt posiada ważny Certyfikat Badań Typu UE oraz Deklarację Zgodności. Ich obecność gwarantuje to, że maski spełniają szereg technicznych i formalnych wymagań.  

 

Certyfikat UE

Produkty z Certyfikatu Badania Typu UE, przeszły odpowiednie badania techniczne oraz badanie typu UE. Wszystkie tego typu badania mogą być wykonywane tylko przez akredytowane instytucje posiadające status jednostki notyfikowanej. Wykonuje się między innymi testy przecieku, który wskazuje jaki procent cząstek stałych przenika przez maskę oraz badania oporów oddychania.

 

Maski antysmogowe w Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania, która określa norma EN 149. Zgodnie z nią dzielimy maski na trzy klasy:

  • FFP1
  • FFP2
  • FFP3